Szanowni Rodzice!
To nie jest wstydliwy problem.

Wszawica jest chorobą, którą można skutecznie zwalczać!

Niestety, mimo osiągnięć cywilizacyjnych wciąż pojawia się w skupiskach ludzkich. Szczególnie narażone są na nią nasze dzieci. Zastosowanie się do zaleceń Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz szkolnych procedur pozwoli uniknąć rozprzestrzeniania się tej choroby w naszej szkole.

Na co zwrócić uwagę, czyli objawy wszawicy:

• Swędzenie i zaczerwienie skóry głowy – szczególnie na linii włosów.
  • Częste drapanie głowy, uczucie pieczenia.
  • Grudki na skórze głowy (strupki od ukąszeń).
  • Szarobiałe kuleczki (gnidy) o wielkości około 1 mm widoczne u nasady włosów, które nie dają się strząsnąć – najczęściej na karku, skroniach, za uszami.
  • Przeczosy, czyli ranki powstające na skutek drapania się

Co robić, jeśli na głowie dziecka pojawiły się wszy i/lub gnidy:

• Poinformować wychowawcę, pielęgniarkę lub bezpośrednio dyrektora szkoły o wszawicy zauważonej u dziecka.
  • Zastosować dziecku kurację dostępnymi w aptekach środkami przeciwko wszom. Należy dostosować się do zaleceń podanych przez producenta*.
  • Kurację należy także zastosować u pozostałych członków rodziny (z wyjątkiem dzieci do lat 3)*.
  • Po 7–10 dniach należy powtórzyć kurację preparatem przeciwko wszom.
  • Wyprać bieliznę pościelową, ręczniki, czapki, szaliki, poduszki, nakrycia na łóżka w temperaturze 600C. Wszy i gnidy giną w temperaturze 53,50C
  • Wszystkie grzebienie, szczotki i przedmioty służące do pielęgnacji włosów (a także gumki, spinki, opaski) dokładnie myć w gorącej wodzie z detergentem.
  • Odzież, zabawki i inne przedmioty, których nie można wyprać, należy zamknąć co najmniej na 2 tygodnie w szczelnej torbie foliowej. Po tym czasie wszy i gnidy zginą. Następnie przedmioty te należy dokładnie wytrzepać.
  • Poinformować rodziców dzieci, z którym stykało się dziecko poza szkołą, że doszło do zarażenia.

Nie należy: golić dziecku głowy, stosować preparatów dla zwierząt, krzyczeć na dziecko, wyśmiewać się z niego lub piętnować, szukać winnych, ukrywać choroby.

Jak postępować, aby chronić dziecko przed zarażeniem wszami:

• Czesać i szczotkować dokładnie włosy dziecka.
  • Myć dziecku głowę co najmniej dwa, trzy razy w tygodniu.
  • Uczyć je, aby nie pożyczało przyborów higienicznych (grzebieni, szczotek).
  • Uczyć je korzystania tylko ze swoich ręczników.
  • Przypominać mu, aby nie korzystało z pożyczonych czapek, szalików i innych nakryć głowy.
  • Związywać lub spinać dziecku długie włosy.
  • Sprawdzać stan czystości głowy dziecka raz w tygodniu.

Nie obawiajmy się mówić o wszawicy. Jeśli nie będziemy jej ukrywać, znacznie łatwiej wyeliminujemy ją z naszej szkoły. Pamiętajmy, nie należy piętnować osób, które uległy zarażeniu. Wszawica może zdarzyć się każdemu! Nie wstydźmy się o niej mówić.

*Na rynku dostępne są różne preparaty chemiczne i roślinne – lotiony, szampony, nalewki. Jednak nie wszystkie działają na gnidy, które są mocno przyczepione do włosów. Dlatego obok kuracji specjalistycznym środkiem można spłukać włosy 6% roztworem octu lub specjalnym preparatem silikonowym, a następnie wyczesać je gęstym grzebieniem, który pomoże odkleić jajeczka od włosów.

• procedury.pdf

Procedury postępowania w przypadku stwierdzenia chorób zakaźnych pochodzenia pasożytniczego tj. wszawicy, świerzbu